Balkon w bloku nie ma zazwyczaj zbyt dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet drobny balkon może być przytulny i dobrze zaaranżowany. Aranżacja małego tarasu winna być przede wszystkim praktyczna.
Na małe tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po zmontowaniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają dobrze i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto również wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki czy doniczki z kwiatkami. Rolę światła na małym balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo wąski balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można atrakcyjnie oświetlić tworzą magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym natomiast można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące czy na stałe przymocować kinkiety. Niezwykle powszechnym kwiatem balkonowym są oczywiście pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z balkonami z klimatów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Szczególnie istotnym punktem aranżacji tarasu czy balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od zamiłowania właścicieli. Niektórzy także rezygnują z pewnych odmian, gdyż są niebezpieczne dla zwierząt, a żaden spośród domowników nie potrafi oduczyć kota podgryzania roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda oraz niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle popularną i nie drogą wersję odnowienia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga gruntownej wymiany, a uszkodzone są tylko pojedyncze płytki, warto poddać wymianie jedynie zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą uszkodzony kafel fugę, następnie za pomocą młota i dłuta finezyjnie stłuc płytkę i wyjąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu powinno się dobrze przeanalizować.