Balkon w domu nie ma zwykle zbyt dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a plan. Nawet drobny balkon może być ciekawy i świetnie zaaranżowany. Aranżacja małego tarasu powinna być przede wszystkim funkcjonalna.
Na niewielkie balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, jakie po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub ukryjemy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są również stoliki montowane na poręczy albo w ścianie budynku. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto także wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatami. Rolę światła na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch owinięty naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić kreują magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na szerszym natomiast można również zagospodarować lampy zewnętrzne stojące bądź na stałe przymocować kinkiety. Szczególnie znanym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba najbardziej przez powiązanie z tarasami z okresów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Światło świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe dają największe możliwości wyboru roślin ciepło a także światłolubnych. Sprawdź nasze pomysły i dowiedz się jak zaaranżować swój balkon.
Jeżeli nie chcesz inwestować w kompleksowy remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność i przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez przeszkód poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie potrzebuje gruntownej zmiany, a uszkodzone są tylko poszczególne płytki, warto poddać naprawy jedynie trefne egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel spoinę, wtedy za pomocą młotka i dłuta delikatnie rozbić płytkę i wyciągnąć połamane kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem szczególnie ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest również, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, ale ciągle będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.