Aranżacja balkonu w bloku to nie lada wyzwanie – mała przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do zwykłych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie odznacza, sprawdź ten wpis i dowiedz się jak urządzić balkon!

Na niewielkie balkony najlepiej wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź ukryjemy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają dobrze i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich balkonów warto też wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki czy doniczki z kwiatkami. Rolę oświetlenia na małym balkonie może pełnić świecący łańcuch opleciony naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo wąski balkon można znaleźć odpowiednio estetyczne rozwiązanie. Szacując na podstawie, że tradycyjny balkon ma około metra szerokości. Balkon można rewelacyjnie oświetlić aranżując czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące albo na stałe umieścić kinkiety. Niezwykle ciekawym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z tarasami z czasów PRL. Dziś wracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Balkon w bloku nie ma zazwyczaj za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet niewielki balkon może być przytulny i pięknie zaaranżowany. Aranżacja wąskiego balkonu winna być przede wszystkim użyteczna.

Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest dobry (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka oraz niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odnowienia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do kolejnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga gruntownej przebudowy, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać wymianie jedynie uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młota i dłuta delikatnie stłuc kafelek i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej zatrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na balkonach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego szczególnie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To zawęzi wybór roślin, ale ciągle będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało lub purpurowo, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu powinno się dobrze przemyśleć.