Mały basen sprawdzi się głównie w średnich ogrodach. Im mniejszy projekt, tym niższa cena, ale również mniejsza funkcjonalność – w basenie o powierzchni kilku metrów dorosłe osoby nie będą mogły swobodnie pływać – dlatego jaki basen wybrać, czytaj więcej!
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny stelażowe. Są to konstrukcję oparte na określonym szkielecie. Baseny takie są zdecydowanie największe, jednak zarówno najdroższe. Większe rodzaje basenów stelażowych mają dodatkowo możliwość dołożenia filtrów lub podgrzewaczy wody. Ceny tego rodzaju basenów również wynoszą od kilkuset to kilku bądź nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie bardziej solidne są baseny na stelażach, lecz proporcjonalnie ich cena jest również wyższa. Mają one duże gabaryty, zatem należy właściwie zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Aby zredukować wydatki związane z utrzymaniem dobrej temperatury wody, budujemy basen w miejscu nasłonecznionym. Sama woda jednak nie wystarczy, by malec się nie nudził. Dlatego warto nabyć od razu zabawki przeznaczone do kąpieli. Jest to nie tylko tradycyjna gumowa kaczka, natomiast także rozmaite statki oraz łódki (zarówno takie z napędem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące i dużo innych. Montaż zbiornika wraz z dodaną do basenu instrukcją nie stwarza większych kłopotów. Dwóch sprawnych ludzi jest w stanie go postawić w przeciągu kilku – kilkunastu godzin. Przed montażem należy przygotować podłoże. Idealnie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu pozwolą nam korzystanie z nich w dowolnym momencie, bez tłumów oblegających publiczne baseny, w ciszy oraz spokoju z grupą bliskich osób albo najbliższą rodziną. Basen na stałe umiejscowiony na terenie nieruchomości zdecydowanie zwiększa też jej wartość ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania domku, możemy uzyskać za niego dużo atrakcyjniejszą cenę. Aktywność fizyczna to najefektywniejsza metoda zachowania odpowiedniej kondycji. Każdy wie, że pływanie jest najefektywniejszą metodą rehabilitacji dla serca, kręgosłupa oraz stawów. Podczas kąpieli w basenie należy także pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, jeśli są w otoczeniu wody. Nie zakładaj natomiast, iż dziecko, jakie potrafi już pływać, nie jest narażone na niebezpieczeństwo utonięcia. Obowiązkiem osoby pełnoletniej jest stałe monitorowanie a także nadzorowanie dziecka znajdującego się w wodzie czy w jej otoczeniu.

Basen dla dzieci, z całą pewnością będzie frajdą dla Twoich pociech w gorące dni. Kiedyś baseny były osiągalne wyłącznie dla bogatych dzisiaj już jest inaczej i każdy może sobie pozwolić na basen w swoim domowym ogródku.
Jeśli będziemy pamiętać o kryciu basenu na noc to skutecznie obniżymy nie tylko koszty ogrzewania, ale także ubytki wody na skutek parowania. Przeważnie do przykrywania wykorzystuje się tanie folie słoneczne, tkaniny PCV bądź żaluzje. Co ważne, te ostatnie są niezwykle trwałe i bezpieczne, skoro po takiej powierzchni może poruszać się nawet osoba dorosła. Alternatywą są zadaszenia z lekkich płyt poliwęglanowych i specjalistyczne balony wypełnione powietrzem. Potrzebne wyposażenia basenowe stanowią filtry czyszczące wodę. Warto także pomyśleć o dodatkach polepszających komfort kąpieli – stopniach czy skoczniach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym nocne kąpiele. Filtr do większych zbiorników ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można wylać wodę i po oczyszczeniu basenu, wypełnić go ponownie. Warto także zaopatrzyć się w siatkę, pozwalającą na wyławianie nieczystości z zbiornika, np. Insektów lub liści. Przydatny jest też odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, wysysa brud z posadzki zbiornika. Raz na jakiś czas winniśmy również oczyszczać wodę w basenie. W sklepach są dostępne specjalistyczne preparaty tlenowe -oczyszczają one wodę oraz, co istotne, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy powinno się przykrywać, żeby nie trzeba go było częstokroć czyścić. Folia pęcherzykowa ułatwia także utrzymać dosyć wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza niż pokrycie, ale przyda się jeszcze mechanizm do jej zwijania – w sumie kilka tysięcy złotych.