Niewątpliwie najciekawszym sposobem wykorzystania poddasza jest zorganizowanie tam sypialni. Wszechobecne skosy i detale konstrukcyjne wydają się efektywnie ograniczać możliwość innego wykorzystania.
Na poddaszu równie doskonale można wykonać dodatkowe sypialnie, łazienkę, lub zwykły schowek. Do przygotowania orientacyjnego kosztorysu potrzebne będzie precyzyjne określenie rozmiarów całego wnętrza. Skosy są nieodłącznym elementem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Natomiast ich zaaranżowanie jest trudne. To częste, lecz złe myślenie, szczególnie w przykładzie poddasza niewielkiego lub stanowiącego jedno pomieszczenie. Pragnąc spożytkować ustronność a także przytulny charakter poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić utworzenie regałów na lektury dostosowanych do skosów. Dzięki temu idealnie zagospodarujemy wszelkie zakamarki, a rodzinna biblioteczka nabierze unikatowego klimatu. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy wspominać o prawidłowym świetle, jakie nie będzie drażniło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem dużych kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda gromadzić się będzie na ścianach a także suficie w konsekwencji, czego w wnętrzu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach struktury, jakie wymagają właściwej termoizolacji poddasza. Część poddasza może być słabo oświetlona, część natomiast wprost odwrotnie. Biurko winno natomiast być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze oświetleniem dziennym. Ponadto, w takim systemie, warto też pamiętać konieczności doposażenia okien w rolety lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z letnim, silnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Poddasza, szczególnie te o niedużym metrażu, z całą pewnością potrzebują stosownego projektu oraz nowoczesnych rozwiązań. Nie wolno sobie natomiast pozwolić na niekorzystne zagospodarowanie powierzchni, jaka już ze względu na skosy może powodować pewne ograniczenia.
Żeby poddasze mogło być poddane aranżacji na poddasze użytkowe trzeba dokonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych elementów architektury dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto urządzić w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz akcesoriami za pomocą pilota czy przycisku naściennego. Wyposażając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich ulokowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to idealne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, którą funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet a także szczególnie skomplikowanych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu dopasujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy powszechnie nie należą do najprostszych powierzchni do planowania a także adaptacji, ale jest kilka wskazówek i stałych, jakich przestrzeganie zdecydowanie ułatwi nam aranżację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy stworzyć dokładną ocenę poziomu technicznego budynku, oraz potem odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ów remont przygotować oraz czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.