Czerń to odcień, na jaki stawiają osoby odważne. Przed podjęciem prac dobrze jest przygotować analizę i wizualizację tego wnętrza, gdyż późniejsze zmiany potrafią być drogie.
Powiązanie bieli a także czerni jest niezwykle modne nie wyłącznie w aranżacji pokoju bądź kuchni. Coraz powszechniej i zdecydowanie wkracza również do naszych łazienek. Ponieważ czarny kolor optycznie zmniejsza wnętrza, a biały je uwydatnia to powiązanie odcieni sprawdzi się zarówno w niewielkich jak i dużych toaletach. Wszystko zależy tak naprawdę od wielkości pomieszczenia oraz jego kształtu. Do małych toalet i WC wystarczą umywalki szerokości 50 cm, podwieszane do ściany, a często nawet narożne, które zajmują kłopotliwe do wykorzystania miejsce. Coraz częściej odchodzi się od klasycznej kabiny prysznicowej na rzecz kabin typu walk-in, jakie stworzone są z przeszklonych ścian, montowanych bezpośrednio w podłodze z odpływem linearnym, co w efekcie nie wymaga montażu tradycyjnego brodzika. Przy takim rozwiązaniu łazienka od razu zyskuje na innowacyjności. Oszklony natrysk z użytym odwodnieniem liniowym ewidentnie oddziela w toalecie przestrzeń mokrą od suchej, oraz tym samym nie ogranicza niezbędnej powierzchni.

Czerń we pomieszczeniach uważana jest za dość śmiałą. Może przytłaczać, jednak właściwie wkomponowana we pomieszczenie nada mu elegancji, klasy, powagi. Skupia na sobie wzrok oraz pochłania oświetlenie. Przeważa nad otoczeniem, skupiając uwagę.
Szarość oraz czerń to odcienie przeciwstawne. W zależności od preferencji można wyszukać zestawienie z przewagą bieli (wówczas łazienka będzie jaśniejsza) albo z przewagą czerni (taka łazienka będzie bardziej tajemnicza, w nastroju artystycznym). W każdej wersji to połączenia niesłychanie eleganckie oraz ponad czasowe. W dużych salonach kąpielowych można zdecydowanie zamontować szerszą umywalkę podwójną bądź dwie mniejsze – najlepiej jedną koło drugiej. Czerń jedynie w postaci blatu, uchwytów, ramy i akcentów na podłodze. Czerń pozwala nam się wyciszyć, da nam poczucie relaksu, spokoju oraz bezpieczeństwa. Przy tym złamanie czerni bielą sprawi, iż przestrzeń nie będzie nudna. To od naszego humoru będzie zależało, czy skupimy się w konkretnym czasie na intymnej czerni, czy orzeźwiającej bieli. Dzięki temu zwykła łazienka dynamicznie odpowiada na nasze potrzeby. Czarna toaleta to nie jest rozwiązanie łatwe, wszechstronne i korzystne dla każdego. Na taką aranżację potrzeba amatora Nawet idealnie urządzona łazienka w takiej kolorystyce odnajdzie swoich zdecydowanych przeciwników. Wynika to z indywidualnej percepcji kolorów a także upodobań. Wrażliwe osoby mogą poczuć się nieszczęśliwe oraz osaczone w takim wnętrzu, podczas gdy inni w takiej scenerii odprężą się oraz zrelaksują. Obojętnie od kolorystyki czarnej, białej lub kolorowej, niewielkie pomieszczenie można zaaranżować tak, by wizualnie wydawało się większe. Niestety musisz dlatego rezygnować z ciemnych kolorów aranżując małą toaletę. Wszystkie chwyty dozwolone. Zwłaszcza trudne do sprzątania w łazience są zakamarki pod nigdy (lub prawie nigdy) nieodsuwanymi meblami: pod szafką pod umywalką, za pralką, pod wanną. Zatem na poziomie planu należałoby zastanowić się nad zakupem podwieszanych mebli, pod jakie zawsze z łatwością dojedziemy mopem. Pralkę o ile przestrzeń na to pozwala, warto postawić w takim miejscu, aby z obu stron posiadać do niej łatwy dostęp. Wanna powinna mieć zabudowę pełną, by nie mógł się pod nią zbierać brud lub być jej całkowicie pozbawiona, co uprości mycie posadzki. Decydując się na czarno-białą łazienkę, by nie była zbyt nudna, warto postawić na różnorodność wzorów. Płytki podłogowe w stylu hiszpańskim, spowodują, iż mimo braku jasnych kolorów, Wasze wnętrze będzie miało wyjątkowy charakter.