Dom energooszczędny to niewątpliwie inwestycja na lata. Natomiast patrząc na taką lokatę z perspektywy lat sam musisz sobie odpowiedzieć czy to się opłaca.
Wygląda na to, iż wciąż często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy oświetlenie oraz wszelkie wyposażenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed pełen rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego napływu chłodnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada skuteczność odzysku ciepła z wentylacji domków pasywnych. Mimo, iż obsługa domku pasywnego jest tania, ich budowa wciąż nie napawa się wielką renomą. Spowodowane jest to wysokimi nakładami finansowymi, które na samym początku musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze zaplanowanym oraz przygotowanym domku pasywnym nakłady zwracają się jednak już w trakcie pierwszych kilkunastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych uznaje się także dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie skonstruowanym domem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej prądu aniżeli budynek typowy.

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne to już standard. Rachunek jest prosty, jednorazowa inwestycja zwróci się już po nastu latach a następnie będzie generować dużą oszczędność.
Porównywalnie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy budynku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego zmniejszenia zużycia energii. Domy energooszczędne mają mniejsze zużycie energii, ogrzewania a także gorącej wody. Rezultat uzyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, odpowiedniemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu planowi wnętrz. Duże przeszklenia pozwalają maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne oraz jego ciepło. Na uwagę zasługuje także zastosowanie kolektorów słonecznych (pozyskujemy dodatkową moc), czy rekuperatorów, pozwalających na otrzymywanie energii z powietrza wydostającego się z lokalu. Ekonomii można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po kilku latach. W obiektach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Trzeba także liczyć się z trudnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto nadmienić, iż konstrukcja szkieletowa ścian w powiązaniu z niesłychanie trwałymi fundamentami i posadzką pozwala uzyskać doskonałe parametry termiczne ścian. Żeby zredukować zużycie energii, w domach niskoenergetycznych, podobnie jak w budynkach pasywnych, często wykorzystuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła i pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak również model domku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Sprowadza się to głównie do domków z drewna oraz tych z bali, które niezwykle często są zwane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym hasłem. Dobry dom to taki, który jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy budynku z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w którym budujemy.