Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, a piec koza w kamienicach, to mieszkańcy bloków też mogą zorganizować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Aranżując salon z kominkiem, powinniśmy dobrze się zastanowić nad wyglądem, w którym ma być zaaranżowane pomieszczenie. Zazwyczaj decyduje o nim design pokrywy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu retro z kamienia, kafli bądź cegły bądź z wyrobów dedykowanych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o równie właściwy odcień obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie kluczową dekoracją wnętrza, albo również będzie się w nie wtapiał. Warto jeszcze pamiętać, że wbrew ogólnym opiniom kominek wolno zamontować także we wnętrzach klasycznych, jak również niekonwencjonalnych. Kluczowe znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma także wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy oferują kominki umocowane do ściany, kominki dwustronne lub kątowe. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne stworzenie osłony kominka, obok zwyczajnego kamienia możemy wybrać też prostą, ale bardzo efektowną cegłę czy oryginalne kafle, które wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa również, iż obecność kominka w wnętrzu jest wyeksponowana przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy bądź kontrastującym także pod względem faktury, ale i również koloru wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często umiejscawia się też przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez jaką przeważnie uchodzi najwięcej ciepła. Takie postawienie kominka pozwoli zmniejszyć te straty. Dodatkowo takie podejście pozwoli postawić po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z jakiego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania lub odpoczynku na świeżym powietrzu.

Niektóre obudowy kominka pozwalają nam aranżować mieszkanie. Choćby, na przykład w okresie kiedy go nie użytkujemy, możemy przyozdobić go niesamowitymi lampami, jakie będą świetnie wyglądać a także tworzyć klimat całego mieszkania w tymczasowym zastępstwie płonącego ognia.
Dobrze jednak pamiętać, że połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej zastosować jeden z cieplejszych odcieni drewna – bądź użyć ciemne drewno, za to pomalować pokrywę kominka na biało. Należy dodatkowo mieć na uwadze, że kominki opalane drzewem wymagają miejsca na przechowywanie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o ogień, a to wiąże się z potrzebą przynoszenia drewna. Najlepiej więc, by stanowisko przechowywania drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, musimy pamiętać, iż jego wykończenie winno tworzyć całość ze trendem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy chcemy wygląd innowacyjny czy klasyczny, kominek może być centralnym punktem naszego salonu. Projektując kominek należałoby wziąć pod uwagę wzajemne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor a także kominek blisko siebie, w pokoju zamiast atmosfery odpoczynku zapanuje schludny nieład. Projektanci mieszkań doradzają ulokowanie komina a także telewizora na przeciwległych sobie ścianach, tak żeby design salonu tworzył jednolitą całość. Bezpieczne a także przyjemne w eksploatacji są także kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie wymagają podawania opału czy odprowadzania spalin, w tym przykładzie jednak nie dochodzi nawet do powstania płomienia.