Wybór optymalnej kabiny prysznicowej nie jest łatwy, dziesiątki parametrów, różne kształty – statystyczna osoba może mieć kłopot odnaleźć się w tym, czytaj dalej ten wpis oraz dowiedz się na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Dalej zależnie od powierzchni toalety, jej projektu należy określić czy ma to być kabina uchylna czy otwierana. Ponadto kabina prysznicowa winna nawiązywać wzrokowo do całej aranżacji pomieszczenia, jego stylizacji. Zasadniczą cechą jest też dobre wykonanie – kabina prysznicowa to towar przewidziany na wiele lat używania. Prostota sprzątania uwzględniono już na etapie przygotowywania, lub też wykorzystanie tylko górnej bieżni. Eliminujemy w ten sposób miejsca trudne do czyszczenia, wrażliwe na zanieczyszczenia bądź zakamienienie. Posiadając na uwadze normalną eksploatację należałoby rozważyć użycie hydrofobowej powłoki na powierzchniach szklanych ułatwiającej czyszczenie oraz wiążącej odkładanie się wapnia. Także przy kabinach jak również drzwiach prysznicowych kluczowym założeniem może być też jakość drzwi, przeważnie większe w modelach uchylnych, które wymagają jednak większej przestrzeni. Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje kabin, często całkowicie zabudowane kabiny z hydromasażem, oprócz standardowej słuchawki prysznicowej, mają kran (taki, jak w wannie), deszczownię umieszczoną do sufitu, a nawet specjalny panel do masażu nóg. Jeżeli natomiast do podstawowej kabiny chcemy dokupić oddzielnie panel sterowania z hydromasażem, zapłacimy za niego od około 450 zł do nawet 10 000 zł. W przypadku bardziej luksusowych paneli możemy liczyć na dodatkowe możliwości, takie jak termostat, radio, alarm czy podłączenie do telefonu. Możemy wybrać więc tańszy bądź droższy model, w zależności od zaplanowanych przez nas kosztów. Należy tylko pamiętać, iż wybór powszechnych rozmiarów oraz fasonów jest duży, jednak asymetrycznych – mały.

Wybór właściwej kabiny prysznicowej do urządzanej przez nas toalety zależy nie tylko od upodobań, ale również od wielkości, powierzchni, którą dysponujemy oraz przewidywanego systemu montażu.
Niezależnie od wybranego surowca, samo wykończenie może być dowolne. Można więc zdecydować się na ścianki transparentne jak także matowe, z nadrukiem lub gładkie. Na rynku dostępne są brodziki akrylowe lub brodziki metalowe, a także gotowe brodziki ceramiczne pozwalające na aranżacje średnich łazienek. Kabina prysznicowa bez brodzika budowana jest na prawidłowo zorganizowanej podłodze. Aktualnie jest to niezwykle modne rozwiązanie, jakie nie pogarsza estetyki łazienki a także umożliwia optycznie ją powiększyć. Stanowi to również często wybierane rozwiązanie, jeśli kabina ma mieścić się we wnęce – wtedy tak właściwie nie ma już potrzeby obudowywania ścian kabiną. Kłopotliwe może być samo zorganizowanie odpowiedniej posadzki, jaka musi być w pełni zabezpieczana przed podsiąkaniem. W tym wariancie zabudowane są także syfony prysznicowe, co może powodować kłopoty przy konserwacji a także czyszczeniu. Zamiast za każdym razem sprzątać skutki zabrudzeń, należałoby już na początku zabezpieczyć się przed ich powstawaniem. Pomoże w tym hydrofobowa powłoka, która skutecznie zapobiegnie przywieraniu wszelkich substancji do zabezpieczonej nią warstwy. Dzięki temu prysznic będzie dłużej schludny. Uczeni opracowali taką technikę, dzięki obserwacji liści lotosu. Pomimo tego, że żyją one w zamulonej wodzie, zawsze są czyste oraz suche. Nie przywiera do nich pył, a powstałe zanieczyszczenia z wielką łatwością czyści wiatr a także deszcz. Także w kulturze zachodu kwiat lotosu jest uznawany za znak higieny.