Efektownie wykonane oczko wodne zachwycie twoich gości! Należałoby zadbać o szczegóły, bowiem to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być ekspertem, aby samodzielnie wykonać oczko – czytaj dalej!
Zanim zaczniemy z budową trzeba zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace zaczyna się od wskazania obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym albo linką, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować model i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac niezbędne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Pomyśleć również należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty oraz taczki. Oświetlenie oczka wodnego można przygotować w formie lamp stojących instalowanych na brzegu albo jako światło dna, z lampami zamontowanymi pod wodą. Większość lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może być rozłożenie nad stawem sieci zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest dość frapującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, wśród krzewów, które zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, by w takich małych zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest jednocześnie dobre zabezpieczenie foli – dzięki temu minimalizujemy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie a także silnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przebiciem możemy także skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy i folii ochraniających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie przeciętnej wielkości. Nie będzie to jednak staw kąpielowy, ale doskonałe miejsce, w którym poczujesz się jak nad mazurskim jeziorkiem.
Wielkość oczka powinna być dobrana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego wymiar warto wybrać tak, by zbiornik podkreślał jedynie estetykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do zbudowania wzniesień, na których umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w naszym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje toksyczne i zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej gwiaździste liście blokują dostęp światła do podłoża stawu, a tym samym blokują rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować worki z kwaśnym torfem – one także ograniczają proces wzrostu glonów oraz sinic. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim wypadku doskonałym wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego główną wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce zbiornika wodnego płotkiem albo murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umiejscowionej płytko pod lustrem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób zrobić tylko niewielkie oczko, bo gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich rodzaj do optymalnej głębokości. Woda w ogrodzie czaruje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, ponieważ nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące letnie dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umiejscowione w strategicznym miejscu naszej działki, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, by staw komponował się z roślinnością ogrodu oraz pasował do całkowitej kompozycji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie szczególnie korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nieregularne kontury brzegów.