Oświetlenie toalety to niezwykle istotny aspekt aranżacji tego wnętrza. Częstokroć, remontując toaletę nie skąpimy pieniędzy na jej wyposażenie a cały efekt możemy zepsuć nieodpowiednio dostosowanym oświetleniem.
Obecnie na rynku można wybierać pośród ogromnej ilości różnego modelu lamp łazienkowych, jakie zostały opracowane a także stworzone w bardzo różnej stylistyce. Oryginalne kinkiety z dużą ilością korali a także kryształków doskonale sprawdzą się w łazienkach zaaranżowanych w stylu glamour, jednak eleganckie plafony sufitowe będą idealnym wyborem do wnętrz w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Dodatkowo ostatnio niezwykle popularny jest także styl industrialny, gdzie króluje metal, beton a także kolory szarości. Do takich łazienek warto pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą oraz zniszczoną, jaka doskonale uzupełni całości oryginalnej aranżacji. Najciekawszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest zastosowanie źródeł oświetlenia LED. Jest to bardziej skuteczne rozwiązanie, niż wykorzystanie standardowych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co istotne, takie źródła oświetlenia są również niezwykle trwałe na uszkodzenia czy wilgoć. Wybór oświetlenia LED to również ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, że toaleta jest także miejscem relaksu, w jakim pragniemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc przygotować w niej klimat służący odpoczynkowi, a w tej dziedzinie zalety oświetlenia są nieocenione. W marketach są dostępne tasiemki LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, które rozlokowane w osłonie wanny, w podłodze bądź w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co bardzo istotne promieniowanie powinno być tak zaplanowane, by ograniczyć, a najlepiej wykluczyć, efekt olśnienia. Z zastosowaniem standardowych źródeł oświetlenia jest to niesłychanie skomplikowane. Trochę lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach światła LED, zwłaszcza jeśli oprawy oświetleniowe posiadają przymocowane mleczne przesłony. Idealnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w jakich współczynnik olśnienia jest znacznie najniższy. Odpowiednio dostosowane światło to gwarancja oryginalnej aranżacji, natomiast przy oświetleniu łazienki obowiązkowo trzeba mieć również na uwadze bezpieczeństwo.

Lampy łazienkowe występują w wielu różnych odmianach, rozmiarach i posiadają bardzo różne przeznaczenie. Lampy nad lustro czy kinkiety są względnie niezbyt dużej wielkości, dlatego nie nadają się do oświetlenia całego wnętrza.
Kupując baterię wannową bądź prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ także głowica prysznicowa. Jeśli jest dobrze zaprojektowana, poprawia oszczędność wody bez ograniczania komfortu kąpieli. Ponadto w poszczególnych rozwiązaniach można skonfigurować nawet pięć różnych strumieni wody. Gwarantują one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak i mocne – w formie biczów wodnych. Do wyboru mamy także baterie wannowe sztorcowe na brzegu wanny w specjalnych otworach bądź wolnostojące. Różne moduły baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy zatem, czy równie długa rękojmia obejmuje także głowice lub przyciski. Warto też upewnić się, gdzie dany towar został wyprodukowany. Zdarzają się niestety takie marki, jakie nabywają kontenery produktów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym przypadku – podmieniają głowice na solidniejsze i sprzedają, jako artykuł Polski. Niektóre z takich baterii wytrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej powłoka zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, że dobrzy producenci na własne towary dają często dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne różnorodne kolory – od standardowego chromu albo złota, przez modne – czerń bądź biel, aż po oryginalne – czerwone, lazurowe, a nawet zielone. Przy planowaniu wnętrza należy przewidzieć umieszczenie przyłączy wody pod właśnie dobrany przez nas rodzaj baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych należałoby kierować się wytyczną: że im więcej waży, tym lepiej. To znaczy im większa bateria, tym mocniejsza i szczelniejsza. Baterie o wyższej wadze mają większe ściany, dzięki czemu są mniej podatne na różne temperatury wody. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach łazienkę bez baterii. Aktualnie na rynku do kupienia jest taka mnogość najróżnorodniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien a także kabin prysznicowych, że jedynym hamulcem może tutaj być tylko i wyłącznie budżet, jaki zamierzamy poświęcić na baterie.