Nowoczesny wygląd stawia na naturalność negując podróbki a także imitacje. Powracamy do początków oraz naturalnych materiałów – między innymi do drewna. Drewno we wnętrzu to nie jedynie modny wygląd, stąd najchętniej bierzemy drewniane podłogi, które są najlepszym filarem dokładnie zaaranżowanego pomieszczenia.
Drewniana podłoga może tworzyć wiele odsłon, zaś każdy widzi inne właściwości. Przed rozpoczęciem robót, należy sprawdzić, czy posadzka jest równa. Jeśli nie, należy użyć szpachlowej masy wyrównującej tak, aby powierzchnia była nieskazitelna. Zewnętrzna część paneli może być pokryta laminatem połyskliwym, matowym ewentualnie półmatowym. Im bardziej lśniąca powierzchnia, tymże większe odbicie słońca i tym intensywniejszy kolor. Podłogi z połyskiem lepiej położyć w miejscach, które nie są bardzo mocno nasłonecznione. Posadzki matowe wyglądają wiele bardziej naturalnie oraz są przeznaczone do pomieszczeń bogatych w codzienne światło. W domowych pomieszczeniach panele gwarantują klimatyczny wygląd. Jednakże decydując się na panele należy wybierać te o odpowiednich właściwościach i parametrach. Wprawdzie panele dosyć mocno pociągają pył i kurz, to nie powodują większych problemów przy myciu. Panele należy myć tylko wilgotną ścierką, jaka nie pozostawia dużej ilości wody. Producenci skutecznie zyskują coraz to lepsze wyniki produkując choćby panele podłogowe wodoodporne do kuchni. Reguła jest niezwykle prosta – im wyższa jakość, tym atrakcyjniejszy produkt. Tymczasem właściwy wybór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie kluczowe grupy – do użytku prywatnego i do użytku publicznego, a jednocześnie mają aż 6 klas używalności. Znacząca jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej niewrażliwy na pęknięcia oraz zdeformowania. Solidne jakościowo panele rozpoczynają się od 9 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się wyłącznie ich krawędzie. Są panele z wpustem i wypustem (dostosowane są do łączenia na klej) i panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają mocne zamki, jakie umożliwiają trwałość połączeń w okresie korzystania. Nie warto nabywać cieńszych niż 7 mm, bo częstokroć jakość takich paneli pozostawia sporo do życzenia. Natomiast o wytrzymałość na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie podłóg. Wciąż rozwijająca się propozycja paneli, które jeszcze bardziej przypominają surowe drewno, pozwolają dodatkowo na wprowadzenie atrakcyjnych imitacji lub odniesień stylistycznych.
Żeby poddasze mogło zostać oddane do aranżacji na poddasze użytkowe należy wykonać zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych fragmentów budowy dachu, jako punktu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz akcesoriami za pomocą pilota lub przycisku naściennego. Urządzając lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich ulokowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to doskonałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Jak już wiemy, jaką role przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści oraz niezwykle skomplikowanych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, że powierzchnia pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, więc warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu dostosujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do projektowania i adaptacji, ale jest kilka zasad i stałych, jakich przestrzeganie znacznie pomoże nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy sporządzić dogłębną analizę stanu technicznego budynku, oraz wówczas zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrobić oraz czy będzie nam się to oczywiście opłacało.