Jeżeli odświeżamy toaletę, w której już jest wanna – parawan nawannowy umożliwi nam szybko oraz tanio zorganizować powierzchnię toalety. Niedrogie i praktyczne rozwiązanie – tak w skrócie można zdefiniować rozwiązanie jakim jest parawan nawannowy!
Parawan nawannowy można instalować na wannach prostokątnych z prostą górną krawędzią lub na innych typowych wannach prostokątnych z równą górną krawędzią dostępnych na rynku. Parawan z tworzywa sztucznego będzie najlżejszy, co najlepiej sprawdzi się w wersji harmonijkowej oraz uchylnej. Parawany nawannowe robione są ze szkła hartowanego albo z szyb polistyrenowych (to bezpieczne materiały). Decydując się na parawan należy również dobrać do niego właściwą wannę – musi mieć równą powierzchnię górną żeby można było swobodnie składać parawan a także prawidłowe wypłaszczenie dna żeby zapewnić bezpieczne wzięcie prysznica. Nie jest to teoretycznie niezbędne, ale żeby mieć pewność, iż gotowy parawan będzie dobrze dopracowany, warto kwestię dopasowania rozmiaru zlecić specjalistom, tym bardziej że montaż zabudowy wymaga pozostawiania określonej przestrzeni w celu zapewnienia funkcjonalności. Pewnym kłopotem jest to, iż na powierzchni szklanej zostają zacieki z wody – należałoby wówczas kupić parawan na wannę zabezpieczany dodatkową warstwą, która uniemożliwi osadom gromadzenie się i równocześnie ułatwi mycie. Parawan nawannowy to estetyczne i nowatorskie rozwiązanie dla osób ceniących higienę toalety oraz piękny design. Możemy wybrać parawan nawannowy prawy lub lewy w zależności od strony, z której będzie umieszczany. Parawan składa się z jednego nieruchomego oraz pojedynczego ruchomego modułu, jaki można odchylić do wewnątrz nad wannę albo na zewnątrz do ściany. Jeśli już pojawi się osad – najlepiej sprzątać parawan nawannowy dobrymi środkami czystości, jakie nie uszkodzą powierzchni. Pytajmy sprzedawców o rozciągliwą listwę, dzięki której ramię będzie przylegało do wanny, gdy parawan jest rozłożony. Te drugie są praktyczniejsze (łatwiej wyczyścić parawan), a przy tym wyglądają zdecydowanie ładniej oraz delikatniej.

Ile razy wzięcie kąpieli w wannie kończyło się zachlapaniem całej łazienki? Parawan harmonijkowy można montować na każdym typie wanny (montaż jest w zasadzie bezinwazyjny, nie wymaga instalacji szyn), po złożeniu zajmuje mało miejsca oraz zapewnia możliwość umieszczenia nad wanną suszarki na pranie.
Stosunkowo najmniej popularnym rodzajem wśród tego gatunku asortymentu jest parawan nawannowy wahadłowy. Bez względu na materiał, z jakiego parawan jest stworzony, wycierajmy jego nawierzchnię do sucha po każdym zastosowaniu prysznica czy po kąpieli. Należałoby natomiast zdecydować się na parawan na wannę od znanego oraz cenionego producenta co zapewni nam, iż towar będzie służył przez długi czas. Na przykład do wanny narożnej parawan musimy wykonać na wymiar u producenta bądź szklarza. Dużo tańsze, jeśli chodzi parawan prysznicowy, są parawany nawannowe z tworzyw sztucznych. Parawan nawannowy jest idealnym sposobem na to, aby łazienka wyposażona była zarówno w wannę, jak również natrysk. Bez względu na materiał, bezpieczniej dla nas jest wybrać parawan matowy albo z nadrukiem – będzie lepiej widoczny oraz przez to nie będziemy w niego się uderzać. Prowadnice parawanów nawannowych przeważnie mocuje się na wannie i ścianach, niektóre spośród nich są stawiane na wannie, na suficie a także po brzegach – dzięki temu powierzchnię kąpielowa jest w całości zamknięta. Jeżeli lubimy nowoczesność, szukajmy ciekawych wariantów parawanów bezramowych, jeśli natomiast planujemy mieć stylowe wnętrze łazienki, dobre dla niego będą parawany nawannowe chromowanych elementach. Ważne jest również, czy parawan nawannowy ma warstwę zapobiegającą zanieczyszczeniom i zaciekom oraz czy wolno wypiąć drzwi do sprzątania. Parawany nawannowe harmonijkowe również składają się z jednego czy kilku elementów i tak jak przesuwne pasują do każdego rodzaju wanny. W zależności od wybranego typu, przesuwne parawany nawannowe potrafią mieć od jednego do nawet sześciu lub siedmiu skrzydeł. Rozwinięty parawan powinien zostać skonfigurowany tak, by profile dolne znajdowały się ponad rantem wanny, co zapewni prawidłowe funkcjonowanie uszczelki. Parawan nawannowy to perfekcyjny kompromis, który ucieszy wszystkich domowników a także pozwoli usatysfakcjonować każdy łazienkowy kaprys.