Schody drewniane, nawet te standardowe, są lekkie i z pewnością są długoterminową inwestycją. Po latach użytkowania można je odświeżyć i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami domu ułatwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą mieć budowę samonośną czy zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów głównie używa się drzewo krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, eleganckie schody powstają z drzewa zagranicznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle ważna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa rodzajów lakierów – rozpuszczalnikowe i wodne. Pierwszy wariant jest produkowany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak i lakiery wodne mogą występować w wariancie matowym, jak i połyskującym, tworząc na warstwie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier błyszczący jest zasadniczo bardziej efektowny a także pasuje do eleganckich, współczesnych mieszkań, należy jednak pamiętać, że każde zadrapania oraz wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domu wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, częstokroć ułomne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być trwała na wieloletnie obciążenia, a z drugiej odpowiednio zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Schody z drewna starzeją się wraz z domem, o czym z czasem przypominają uroczym oraz delikatnym skrzypieniem, jednak nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Poprawnie konserwowane schody potrafią wiele wytrzymać a także służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody warto skorzystać z usług stylisty mieszkań, który pomoże urządzić optymalnie dowolną przestrzeń. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość a także trwałość, dlatego do produkcji naszych schodów należy wybrać wytrzymałe drewno suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak wybrany naturalny materiał będzie właściwie mocny i odporny, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Zwłaszcza polecam schody z drewna dębowego a także bukowego, jakie wyróżniają się niezwykłą twardością, solidnością oraz odpornością na wycieranie. Godną polecenia propozycją są zarówno schody jesionowe, jakie realnie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem wytrzymałości, a prezentują się dodatkowo ciekawym ubarwieniem i prążkowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu oraz wymiarów oraz wybranych materiałów wykończeniowych. Niesłychanie drogie może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najpopularniejszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego czy sosnowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które dobrze prezentują się w pomieszczeniach współczesnych. Wybierają schody do naszego domu należy dodatkowo uwzględnić ogólny Wygląd całej aranżacji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają wizualnie zbyt wiele przestrzeni, przy czym nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, zatem warto w nie zainwestować.