Chcąc przygotować wyjątkową przestrzeń łazienki dla dzieci, warto zastanowić się nad takimi formami a także odcieniami, które zainspirują ich kreatywność. Na uwagę zasługują umywalki w kształtach i kolorach nawiązujących na przykład do rozkwitających kwiatów.
Z uwagi na system montażu w ofercie producentów ceramiki sanitarnej górują umywalki ścienne. Są najtańsze a także wygodne w montażu, a syfon można ukryć za pomocą postumentu, półpostumentu czy szafki pod umywalkę. Ostatnio na popularności zyskują natomiast umywalki nablatowe. Montowane bezpośrednio na blacie lub częściowo wpuszczane w blat, analogicznie jak zlewozmywaki kuchenne, pozwolą zabudować przestrzeń poniżej i tym samym stworzyć sporo miejsca do przechowywania np. środków czystości lub zapasu kosmetyków. Inne modne rodzaje to umywalki podblatowe, umywalki półblatowe, umywalki wprowadzane całkowicie w blat tak, iż cała umywalka leży poniżej jego krawędzi. Dobór surowca, z którego została wykonana umywalka również ma istotne znaczenie. Wiele modeli jest dodatkowo powleczonych specjalnymi antybakteryjnymi warstwami, które zdecydowanie ułatwiają zachowanie umywalki w czystości. Najtańszym surowcem pozostaje wciąż ceramika. Jest to budulec odporny na porysowania, bezpieczny i trwały. Szklana umywalka świetnie wpisze się w styl nowoczesny, skandynawski czy minimalistyczny. Można również postawić na umywalki metalowe albo drewniane. Natomiast, jeżeli chodzi kształt, obecnie praktycznie nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe dopasowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co pozwala na utrzymanie jednolitego charakteru. Jeżeli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one zróżnicowane oraz zależą od tego, z jakich surowców zostały one wykonane oraz jakiemu stylowi aranżacyjnemu odpowiadają.

Umywalka to jeden spośród ważniejszych aspektów umeblowania łazienki. Potrzebna podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych powininna być odporna na osadzanie się osadu oraz innych zanieczyszczeń, odpowiednio przygotowany, a zarazem wpisywać się w kierunki nowoczesnego wyglądu.
Umywalki kamienne są bardzo oryginalne, ale również drogie. Świetnie pasują zarówno do pomieszczeń nowoczesnych, jak i klasycznych. Najczęściej wykonuje się je z marmuru, dolomitu, onyksu a także piaskowca. Są niewrażliwe na zadrapania a także trudno je uszkodzić. Natomiast decydując się na kamienną umywalkę, trzeba liczyć się z jej dużym ciężarem oraz z koniecznością częstego sprzątania. Mydlany osad jest, bowiem niesłychanie zauważalny na kamiennej powierzchni. W niewielkich łazienkach, doskonale sprawdzają się umywalki narożne, podwieszane lub też z wydłużonymi bokami, jakie tworzą po bokach ceramiczne półki. Toalety powinny być komfortowe oraz bezpieczne, szczególnie gdy korzystają z nich osoby niepełnosprawne i starsze. Występuje szereg rozwiązań, jakie warto zastosować, aby ułatwić takim osobom użytkowanie z toalety. Najważniejsze, żeby w takim wnętrzu znajdywał się prysznic, a nie wanna. Do urządzenia łazienki należy dodać także specjalne maty antypoślizgowe a także chodniki na przyssawki, jakie zabezpieczą przed upadkiem. Umywalki drewniane – pod warunkiem dobrego zabezpieczenia materiału a także zastosowania odpowiednich jego gatunków – drzewo wbrew pozorom jest surowcem nadającym się na umywalkę. Głównie wykorzystuje się do tego celu gatunki tropikalne. Bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę do toalety, potrzebujemy na nią najmniej 50 cm, aby można było łatwo się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Umywalki powinny być praktyczne i przystosowane do stylu łazienki, dlatego warto stworzyć analizę naszych potrzeb. Nim wybierzemy właściwą umywalkę, należałoby narysować na kartce plan aranżowanego wnętrza. Aby toaleta była funkcjonalna, trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami sanitarnymi. Dobre zaplanowanie wnętrza toalety zagwarantuje nam wygodę a także wygodne użytkowanie.