Praca Spawacz – wysokie wynagrodzenia, ale brak pracowników

Spawacz od lat jest profesją deficytową w Polsce, a nowa prognoza Barometru zawodów pokazuje, że także w 2024 roku specjaliści z uprawnieniami spawalniczymi będą poszukiwani we wszystkich województwach i w zdecydowanej większości powiatów. Oferty pracy dla spawacza nie cieszą się dużym powodzeniem, tymczasem znajomość technik spawania może się bardzo opłacać. Skąd ogromne braki kadrowe i czy warto zainteresować się pracą w tym zawodzie?

Spawacz – praca dostępna od zaraz

Na polskim rynku pracy od lat widoczny jest niedobór techników i pracowników fizycznych związanych przede wszystkim z przemysłem. Odpowiedzią na często dramatyczną sytuację kadrową, miało być – do pewnego stopnia skuteczne – popularyzowanie wśród młodych ludzi szkół branżowych I i II stopnia oraz techników. Żeby zostać spawaczem, wystarczy ukończyć 3-letnią szkołę branżową na kierunku spawacz (niekiedy ślusarz – spawacz) albo technikum mające w swojej ofercie naukę tej profesji. Już w trakcie nauki młodzi ludzie uczą się poprzez praktykę, np. jako pracownicy młodociani są zatrudniani w ramach przygotowania do zawodu. W szkole branżowej można nauczyć się metod spawania MAG, MIG i TIG, które pozostają najpopularniejszymi na rynku pracy. Ponadto w wielu przypadkach młodzi ludzie uczą się technologii CAD i CAM, mających szerokie zastosowanie w przemyśle.

Popyt na spawaczy jest ogromny. Technik spawalnictwa to nie tylko zawód deficytowy szkolnictwa branżowego, ale i profesja wskazana w 2023 roku przez Ministra Edukacji i Nauki jako mająca szczególne znaczenie dla rozwoju kraju. Cykliczne badanie Barometr zawodów pokazuje, że popyt na spawaczy nie maleje i będzie wzrastać. W 2024 roku najwięcej ofert pracy spawacz pojawi się w Krośnie, Bydgoszczy, Radomiu, Koszalinie, Legnicy oraz w powiatach: krośnieńskim, mieleckim, staszowskim, radomskim, sochaczewskim, pułtuskim, brodnickim, krapkowickim, słupeckim, polkowickim, lubińskim, legnickim, bydgoskim, starogardzkim, człuchowskim, lęborskim, szczecineckim i koszalińskim. Tak najprawdę więcej jest jednak w Polsce miast i powiatów, w których spawaczy nie brakuje, niż tych, gdzie są oni pilnie poszukiwani. Warto zwrócić uwagę na ogłoszenia typu praca spawacz śląskie czy praca spawacz Warszawa.

Wynagrodzenie spawaczy

W czołówce najlepiej opłacanych zawodów świata znajduje się spawacz podwodny czy spawacz oceaniczy, niemniej osoby wykonujące złącza spawalnicze w bardziej tradycyjnym środowisku pracy także mogą liczyć na konkurencyjne wynagrodzenia. Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) w 2023 roku mediana wypłat za pracę spawacza wynisi 5350 zł brutto miesięcznie. Za rynkową uznaje się stawkę od 4500 zł do 6400 zł brutto. Wysokość pensji najczęściej uzależniona jest od miejsca pracy, ale i posiadanych kwalifikacji. Przykładowo, często praca spawacza TIG jest lepiej opłacana niż praca osoby posługującej się wyłącznie metodą MAG i MIG.

Praca spawacza wiąże się z niebezpieczeństwem wypadków i trudnymi warunkami pracy. W efekcie stawki rynkowe niekoniecznie są postrzegane jako należycie rekompensujące ryzyko zawodowe i satysfakcjonujące. Mimo że szkolnictwo w zakresie zawodu spawacza cieszy się coraz większą popularnością, specjaliści po odebraniu dyplomu często decydują się na stałą lub czasową emigrację. Najbardziej popularne są wyjazdy do Norwegii, Szwajcarii, Austrii, Niemiec czy Holandii. Ile można zarobić za granicą? Przykładowo, norweski urząd statystyczny podaje, że roczne zarobki spawaczy w 2023 roku są na poziomie 506 760 NOK w przypadku samodzielnego specjalisty i 271 080 NOK w przypadku praktykanta.

Przeglądając oferty pracy spawacz, warto zwrócić uwagę nie tylko na zarobki, ale też możliwości rozwoju. Automatyzacja w zawodzie spawacza już dziś jest na bardzo wysokim poziomie, jednak technologia szybko się rozwija. Warto postawić na pracodawcę, który daje możliwość pracy w nowoczesnym środowisku, z wykorzystaniem najnowszych technik i sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =