Pierwszy samochód dla początkującego kierowcy

Zdecydowana większość nastolatków, po zdaniu egzaminów na prawo jazdy marzy o własnym samochodzie. Niektórzy marzą o aucie dużym, prestiżowym, najlepszym i najdroższym, inni mają bardziej skromne marzenia i chcą mieć auto, którym będą dojeżdżać do szkoły, czy na wycieczki i imprezy ze znajomymi. Wiąże się to oczywiście z budżetem, oraz innymi ważnymi aspektami, takimi jak na przykład zdanie opiekunów itp. To oni zazwyczaj są mało ufni i długo zastanawiają się nad podjęciem decyzji o kupnie auta dla swojego dziecka. Czym się zatem kierować przy wyborze samochodu dla nastolatka? Jakie czynniki mogą mieć wpływ na jego bezpieczną i komfortową jazdę?

Mercedes AMG

Zwróćmy uwagę na stan silnika

Nastolatkowie, którzy rozpoczynają swoją ścieżkę jako kierowcy, swoje początki na drogach mają różne. Warto więc wybrać samochód, który będzie dla nich bezpieczny i komfortowy, ale także sprawny i mało kłopotliwy. Dzieci w tym wieku nie dysponują zasadniczo zbyt wielkim budżetem, zatem odpowiedzialność za zakup spoczywa zazwyczaj na rodzicach. Ważny jest ogólny stan techniczny pojazdu, ponieważ ma być on sprawny.

Należy pamiętać również, że nie musi to być również silnik o dużej pojemności i mocy. Jazda po mieście nie wymaga tego, by silnik miał 2 litry pojemności i osiągał niebotyczną prędkość. Dlatego silniki benzynowe o niskiej pojemności wydają się być na początku najlepsze. Warto pamiętać również, że samochód to opłaty, a im mniejsza pojemność silnika, tym mniejsze opłaty.

Jakie modele aut dla początkujących?

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej parametry, możemy wyróżnić kilka modeli aut idealnie wpisujących się w samochód dla początkującego kierowcy. Są to na przykład Opel Corsa, lub Astra. Toyoty Yaris, Citroeny C3, a także popularne Volkswageny Golfy, Renault Clio i inne. Sprawdzą się również fiaty i Matizy.

Szczególnie dla dziewczyn, są one odpowiednim modelem. Bardziej ekskluzywnym modelem jest Mini Cooper, który jest elegancki i jednocześnie mały. Wiele samochodów dla kierowców zaczynających swoją karierę na ulicach miast znajdziemy w skupach aut używanych (więcej informacji tutaj), lub komisach samochodowych. Są to często dobrej jakości auta w niezbyt wysokich cenach.

Warto zadzwonić i zapytać o wyceny i dostępności, umówić się na oględziny. Niektóre skupy aut używanych chętnie zamieniają się na auta. Świetnym miejscem jest Skup Aut Gdynia, gdzie można się wiele dowiedzieć na temat aut dla nastolatków i być może znaleźć coś dla siebie.

Kieruj się ceną

Nie ma co ukrywać, że większość z nas przy zakupie auta kieruje się ceną. Niektórzy nie mogą sobie pozwolić na ekskluzywne auta, niektórzy nie chcą na początku wydawać zbyt dużej ilości pieniędzy. Warto się więc pokierować ceną przy wyborze auta. Warto rozejrzeć się po ogłoszeniach, Skupach aut, komisach samochodowych. Wiele aut znajduje się w ofertach na portalach z ogłoszeniami. Trzeba jednak uważać na bardzo niskie ceny i mieć się na baczności, a przy zakupie skorzystać z pomocy doświadczonego kierowcy, lub znajomego mechanika.