W pojazdach samochodowych jest pewien element, który, nawet jeśli nie jest wyeksploatowany, musi być regularnie wymieniany. Brzmi to trochę zaskakująco, lecz jak przyjrzymy się temu uważniej, to wyda nam się to całkiem naturalne. Chodzi tutaj bowiem o wymianę opon, która może mieć miejsce z kilku przyczyn.
Stąd też jest to czynność spowodowana nie tylko tym, że doszło do uszkodzenia, ale też ma miejsce konieczność jej zmiany z powodu zmiany pory roku. Warto zatem przyjrzeć się uważnie temu, jak wygląda wymiana opon Bydgoszcz oraz co dalej dzieje się z oponami i w jaki sposób należy je przechowywać https://mechanik-bydgoszcz.com/wymiana-opon/
Czemu ma miejsce sezonowa wymiana opon?
Jak wszyscy wiemy do wymiany opon, dochodzi nie tylko przy uszkodzeniu jej. Niezwykle częstą sytuacją, kiedy zmieniamy ogumienie, jest zmiana pory roku. Producenci opon przygotowali bowiem kilka rodzajów ogumienia, które jest korzystne w stosowaniu w zależności od sytuacji za oknem.
Trzeba ba wiedzieć, że opony zimowe, letnie i wielosezonowe różnią się od siebie składem mieszanki. Wynika to z faktu, że guma wykazuje się określonymi parametrami i chcąc bezpiecznie poruszać się po drogach, należy dostosować konstrukcję opony do warunków pogodowych.
Zaniedbując ten element, narażamy się na szybsze zużycie ogumienia i duży spadek bezpieczeństwa. Dlatego też trudno się dziwić, że wulkanizacja opon Bydgoszcz na jesień i wiosnę ma pełne ręce roboty.
Kiedy jest najlepsza pora, aby wymieniać opony?
Ciężko jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na ten temat, gdyż opieranie się na suchych datach może być mylące. Pogoda bywa bowiem zmienna i kapryśna. Dlatego też warto wiedzieć, że została przyjęta zasada mówiąca o tym, że temperatura utrzymująca się powyżej 7 stopni Celsjusza przez przynajmniej tydzień z rzędu to dobry czas, aby zmienić zimowe opony na letni wariant. Działa to również w drugą stronę na jesień.
Dbamy o opony
Jak tylko, miała już miejsce wymiana opon, to należy się zastanowić co zrobić ze starym kompletem. To ważne, gdyż od sposobu ich przechowywania zależy, to ile będą one nam służyć oraz jaki będzie ich stan. Jednym z kluczowych aspektów w kontekście ogumienia jest dbałość poziom ciśnienia. W przypadku, kiedy jest ono zbyt niskie, to dochodzi do uszkodzeń i załamań gumy. Istotna jest też stała temperaturach, a jej nieodpowiedni poziom wpływa na zapadanie się osnowy. To nie koniec problemów wynikających z nieodpowiedniego przechowywania opon, bo ma to też wpływ na zużycie paliwa.
Nie możemy bagatelizować również wpływu na znacznie gorsze parametry trakcyjne. Stąd też najlepiej będzie, jeśli naszymi oponami zajmie się odpowiednia firma, która dysponuje warunkami do tego przedsięwzięcia. Sam proces przechowywania trzeba poprzedzić dokładnym umyciem opon i felg. Po wysuszeniu najlepiej zanieść je w ciemne miejsce bez ryzyka padania na nie promieni słonecznych.
Do tego zalecane dbanie o wentylację i wietrzenie pomieszczenia. Opony nie powinny również stać w pobliżu smarów, paliw czy innych żrących substancji. Dzięki temu, że stosujemy się do powyższych zasad opony, powinny nam służyć przez długi czas bez problemów.